型號: TPA2005D1DGNRG4
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 音頻/視頻放大
英文描述: 1.45 W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO8
封裝: GREEN, PLASTIC, MSOP-8
文件頁數: 12/32頁
文件大小: 1128K
代理商: TPA2005D1DGNRG4
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
RECOMMENDED OPERATING CONDITIONS
DISSIPATION RATINGS
during storage or handling to prevent electrostatic damage to the MOS gates.
ORDERING INFORMATION
TA
PACKAGE(1)
PART NUMBER
SYMBOL
MicroStar Junior (GQY)
TPA2005D1GQYR(2)
PB051
MicroStar Junior (ZQY)(3)
TPA2005D1ZQYR(2)
AAFI
-40°C to 85°C
8-pin QFN (DRB)
TPA2005D1DRBR (2)
BIQ
8-pin MSOP (DGN)
TPA2005D1DGN(R)
BAL
(1)
website at www.ti.com.
(2)
taped and reeled.
(3)
over operating free-air temperature range unless otherwise noted
UNIT
In active mode
-0.3 V to 6 V
VDD
Supply voltage(2)
In SHUTDOWN mode
-0.3 V to 7 V
VI
Input voltage
-0.3 V to VDD + 0.3 V
Continuous total power dissipation
See Dissipation Rating Table
TA
Operating free-air temperature
-40°C to 85°C
TJ
Operating junction temperature
-40°C to 85°C
Tstg
Storage temperature
-65°C to 150°C
2.5
≤ VDD ≤ 4.2 V
3.2
(Minimum)
RL
Load resistance
4.2 < VDD ≤ 6 V
6.4
(Minimum)
(1)
For the MSOP (DGN) package option, the maximum VDD should be limited to 5 V if short-circuit protection is desired.
MIN
NOM
MAX
UNIT
VDD
Supply voltage
2.5
V
VIH
High-level input voltage
SHUTDOWN
2
V
VIL
Low-level input voltage
SHUTDOWN
0
RI
Input resistor
Gain
≤ 20 V/V (26 dB)
15
k
VIC
Common mode input voltage range
VDD = 2.5 V, 5.5 V, CMRR ≤ -49 dB
0.5
VDD-0.8
Operating free-air temperature
-40
°C
DERATING
TA ≤ 25°C
TA = 70°C
TA = 85°C
PACKAGE
FACTOR
POWER RATING
GQY, ZQY
16 mW/°C
2 W
1.28 W
1.04 W
DRB
21.8 mW/°C
2.7 W
1.7 W
1.4 W
DGN
17.1 mW/°C
2.13 W
1.36 W
1.11 W