型號: TPA2005D1DGNRG4
廠商: TEXAS INSTRUMENTS INC
元件分類: 音頻/視頻放大
英文描述: 1.45 W, 1 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO8
封裝: GREEN, PLASTIC, MSOP-8
文件頁數: 23/32頁
文件大小: 1128K
代理商: TPA2005D1DGNRG4
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
V
2
158 kW
R
I
2
142 kW
R
I
150 kW
OPERATING CHARACTERISTICS
TA = 25°C (unless otherwise noted)
PARAMETER
TEST CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
Output offset voltage (measured
|VOS|
VI = 0 V, AV = 2 V/V, VDD = 2.5 V to 5.5 V
mV
differentially)
PSRR
Power supply rejection ratio
VDD = 2.5 V to 5.5 V
-75
dB
VDD = 2.5 V to 5.5 V, VIC= VDD/2 to 0.5 V,
CMRR
Common mode rejection ratio
-68
dB
VIC= VDD/2 to VDD- 0.8 V
|IIH|
High-level input current
VDD = 5.5 V, VI = 5.8 V
50
A
|IIL|
Low-level input current
VDD = 5.5 V, VI = 0.3 V
1
A
VDD = 5.5 V, no load
3.4
I(Q)
Quiescent current
VDD = 3.6 V, no load
2.8
mA
VDD = 2.5 V, no load
2.2
I(SD)
Shutdown current
V(SHUTDOWN) = 0.8 V, VDD = 2.5 V to 5.5 V
VDD = 2.5 V
770
Static drain-source on-state
rDS(on)
VDD = 3.6 V
590
m
resistance
VDD = 5.5 V
500
Output impedance in SHUTDOWN
V(SHUTDOWN) = 0.8 V
>1
k
f(sw)
Switching frequency
VDD = 2.5 V to 5.5 V
200
kHz
Gain
TA = 25°C, Gain = 2 V/V, RL = 8 (unless otherwise noted)
PARAMETER
TEST CONDITIOINS
MIN
TYP
MAX
UNIT
VDD = 5 V
1.18
THD + N= 1%, f = 1 kHz, RL = 8
VDD = 3.6 V
0.58
W
VDD = 2.5 V
0.26
PO
Output power
VDD = 5 V
1.45
THD + N= 10%, f = 1 kHz, RL = 8
VDD = 3.6 V
0.75
W
VDD = 2.5 V
0.35
PO = 1 W, f = 1 kHz, RL = 8
VDD = 5 V
0.18%
THD+N
Total harmonic distortion plus noise
PO = 0.5 W, f = 1 kHz, RL = 8
VDD = 3.6 V
0.19%
PO = 200 mW, f = 1 kHz, RL = 8
VDD = 2.5 V
0.20%
f = 217 Hz, V(RIPPLE) = 200 mVpp
kSVR
Supply ripple rejection ratio
VDD = 3.6 V
-71
Inputs ac-grounded with Ci = 2 F
SNR
Signal-to-noise ratio
PO= 1 W, RL = 8
VDD = 5 V
97
No weighting
48
VDD = 3.6 V, f = 20 Hz to 20 kHz,
Vn
Output voltage noise
V
RMS
A weighting
36
CMRR
Common mode rejection ratio
VIC = 1 Vpp , f = 217 Hz
VDD = 3.6 V
-63
ZI
Input impedance
142
k
Start-up time from shutdown
VDD = 3.6 V