型號: 07SB-40U025G
廠商: BEL FUSE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: 1-OUTPUT 30 W DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: ROHS COMPLIANT PACKAGE-8
文件頁數: 8/13頁
文件大小: 366K
代理商: 07SB-40U025G
Bel Fuse Inc.
206 Van Vorst Street, Jersey City, NJ 07302
Tel 201-432-0463 Fax 201-432-9542 www.belfuse.com
ISOLATED DC/DC CONVERTERS
24 Vdc/48 Vdc Input 1.2 Vdc - 12 Vdc / 18 A - 3.5 A Outputs, 1/16 Brick
General Specifications
Parameter
Min
Typ
Max
Notes
Efficiency
Vo=1.2 V
Vo=1.5 V
Vo=1.8 V
Vo=2.5 V
Vo=3.3 V
Vo=5.0 V
Vo=12 V
78%
79%
81%
83%
85%
83%
82%
84%
85%
86%
87.5%
87%
85%
Vin=48 V, full load
Switching Frequency
Vo=1.2 V -12 V
Vo=1.8 V
450 kHz
500 kHz
550 kHz
600 kHz
Isolation Capacitance
3900 pF
Over Temperature Protection
125
°C
Output Voltage Trim Range
90% Vo
110% Vo
Over Voltage Protection
130% Vo
160% Vo
Test conditions: Vin=48 V, full load and
short the feedback optocoupler.
MTBF
TBD
Calculated Per Bell Core SR-332 (IO =
Nominal; Ta = 25
°C)
1.3 x 0.9 x 0.446
33.0 x 22.9 x 11.34
SRSB-40Uxxx
Dimensions
Inches (L × W × H)
Millimeters (L × W × H)
1.3 x 0.9 x 0.460
33.0 x 22.9 x 11.39
0RSB-40Uxxx
Weight
14 g
Note
: All specifications are typical at 25 °C unless otherwise stated.
Control Specifications
Parameter
Min
Typ
Max
Notes
Remote On/Off
Signal Low (Unit On)
-0.3 V
0.8 V
Signal High (Unit Off)
Active Low
2.4 V
18 V
Signal Low (Unit Off)
-0.3 V
0.8 V
Signal High (Unit On)
Active High
2.4 V
18 V
When Remote On/Off pin is
open, for active low option, unit
is off; for active high option, unit
is on
Current Sink
0 mA
1 mA