型號: 100BGQ045
英文描述: 45V 100A Schottky Discrete Diode in a PowIRtab package
中文描述: 45V的100號A肖特基二極管的分立PowIRtab包
文件頁數: 2/7頁
文件大小: 125K
代理商: 100BGQ045
100BGQ045, 100BGQ045J
Bulletin PD-20709 rev. D 12/02
www.irf.com
2
Voltage Ratings
V
FM
Forward Voltage Drop
(1)
V
@ 50A
@ 100A
@ 50A
@ 100A
I
RM
Reverse Leakage Current (1)
0.3
mA
T
J =
25 °C
180
mA
T
J
= 125°C
= 150 °C
R
= 45 V
VF(TO) Threshold Voltage
0.379
=
max.
r
Forward Slope Resistance
2.7
m
C
Max. Junction Capacitance
2700
pF
= 5V
DC
(test signal range 100Khz to 1Mhz) 25 °C
L
S
Typical Series Inductance
3.5
nH
Measured from tab to mounting plane
dv/dt Max. Voltage Rate of Change
V/ s
(Rated V
Max.JunctionTemperatureRange
-55to150
°C
stg
Max.StorageTemperatureRange
-55to150
thJC
Max.ThermalResistanceJunction
0.50
°C/W
DCoperation
toCase
thCS
Typical Thermal Resistance,Case to
0.20
°C/W
Mountingsurface,smoothandgreased
Heatsink
wt
ApproximateWeight
g(oz.)
MountingTorque
Min.
Max.
Case Style
PowIRtabTM
N*m
(Ibf-in)
Thermal-Mechanical Specifications
Parameters
100BGQ
Units
Conditions
I
F(AV)
Max.AverageForwardCurrent
100
A
50% duty cycle @ T
= 100°C, rectangular wave form
F(RMS)
RMS ForwardCurrent
141
A
=95°C
FSM
Max.PeakOneCycleNon-Repetitive
5s Sine or 3s Rect. pulse
SurgeCurrent
830
10ms Sine or 6ms Rect. pulse
E
AS
Non-RepetitiveAvalancheEnergy
40
mJ
= 25 °C, I
AS
= 6 Amps, L = 2.0 mH
AR
RepetitiveAvalancheCurrent
6
Currentdecayinglinearlytozeroin1sec
Frequency limited by T
max. V
= 1.5 x V
typical
Parameters
100BGQ
Units
Conditions
Absolute Maximum Ratings
Following any rated
load condition and
with rated V
RRM
applied
= 25 °C
= 150 °C
= rated V
Electrical Specifications
Typ.
(1) Pulse Width < 300s, Duty Cycle < 2%
(2) VFM = VF(TO) + rt x IF
Part number
100BGQ045
Max. DC Reverse Voltage (V)
RWM
Max. Working Peak Reverse Voltage (V)
45
相關PDF資料
PDF描述
100BGQ045J 45V 100A Schottky Discrete Diode in a PowIRtab (Short) package