型號: 100BGQ045
英文描述: 45V 100A Schottky Discrete Diode in a PowIRtab package
中文描述: 45V的100號A肖特基二極管的分立PowIRtab包
文件頁數: 3/7頁
文件大小: 125K
代理商: 100BGQ045
100BGQ045, 100BGQ045J
3
Bulletin PD-20709 rev. D 12/02
www.irf.com
Fig. 2 - Typical Values of Reverse Current
Vs. Reverse Voltage
Fig. 3 - Typical Junction Capacitance
Vs. Reverse Voltage
Fig. 4 - Maximum Thermal Impedance Z
thJC
Characteristics
Fig.1-Maximum Forward Voltage Drop Characteristics
F
FM
T = 150°C
T = 125°C
T = 25°C
J
Forward Voltage Drop - V
(V)
In
st
a
n
ta
n
e
ou
sF
o
rw
a
rd
Cu
rre
t-
I
0.01
R
125°C
100°C
75°C
50°C
25°C
Re
ve
rs
e
C
ur
re
nt
-I
m
T = 150°C
J
Reverse Voltage - V (V)
0.01
th
JC
t , Rectangular Pulse Duration (Seconds)
Single Pulse
(Thermal Resistance)
1
Th
rm
lI
m
p
d
c
eZ
W
Notes:
1. Duty factor D = t / t
2. Peak T = P
x Z
+ T
1
thJC
DM
D = 0.75
D = 0.50
D = 0.33
D = 0.25
D = 0.20
2
PDM
100
R
Ju
ct
io
nCa
p
ci
ta
nc
F)
T = 25°C
Reverse Voltage - V (V)
相關PDF資料
PDF描述
100BGQ045J 45V 100A Schottky Discrete Diode in a PowIRtab (Short) package