型號: 100NHC00G
元件分類: 保險絲
英文描述: Fuse
中文描述: 保險絲
文件頁數: 3/6頁
文件大小: 38K
代理商: 100NHC00G
SB98107
Rev. A
HRC Fuse Links
NH
Class of Operation gL/gG, 500V AC, 2 to 1600 Amps
Sizes C00 to 4
Bussmann
Form No. NH
Page 3 of 6
BIF Doc# 4173
Time Current Characteristics for Size 0
CURRENT IN AMPERES
10,000
AMPERE
RATING
100
TIME
IN
SECONDS
1
6A
10A
16A
20A
25A
32A
35A
40A
50A 63A
80A
100A
160A
125A
Time Current Characteristics for Size 1 (small)
TIME
IN
SECONDS
1
25A
32A
35A
40A
50A
63A
80A
160A
AMPERE
RATING
CURRENT IN AMPERES
1,000
125A
100A
Size 0 Details:
Approvals:
VDE, CEBEC, NEMKO, KEMA,
FEMKO, and L.R.S
Rated Currents:
80, 100, 125, and 160 Amps
Weight:
0.23 kg.
I2t (Ampere2 Seconds)
Nom.
Catalog
Amp
Pre-
Total @
Watts
Rated
Number
Ratings
Arcing
380V
500V