型號: 48ASDP3S1M6QAT
廠商: GRAYHILL INC
元件分類: 開關
英文描述: SLIDE SWITCH, DPDT, LATCHED, 5A, 28VDC, THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
封裝: ROHS COMPLIANT
文件頁數: 3/3頁
文件大小: 153K
代理商: 48ASDP3S1M6QAT
DIP
Switches
DIP
Switches
Slide
1
EPOXY
SEAL
.186
TERMINATION OPTIONS In inches (and millimeters)
V2
Vertical Bracket P.C. Mount
SPECIFICATIONS
RATINGS
Contact Rating: Q option - 5A with resistive
load @ 125 VAC or 28 VDC; 2A with resistive
load @ 250 VAC. R option - 0.4 VA max @ 20
Vmax (AC or DC)
Electrical Life: 30,000 cycles at full load
Contact Resistance: 10 milliohms max. initial
@ 2-4 VDC, 100 mA
Insulation Resistance: 1,000 megaohms
minimum
Dielectic Strength: 1,000 V RMS @ sea
level
Operating Temperature: -30°C to 85°C
MATERIALS
Case: Diallyl phthalate (DAP) (UL94V-0)
Housing: Stainless steel
Slide Handle: Nylon
Terminal/Contacts: Copper alloy with gold
over silver plate.
Terminal Seal: Epoxy
ORDERING INFORMATION
Distributor or Grayhill.
Series 48A: Slide Switches
DPDT
SPDT
DPDT
48ASSP1S2M6RBT
RoHS Compliant
Mounting Options: A = Mounting Tabs, B= No Mounitng Tabs
Contacts: R = Copper alloy, gold plate over nickel plate,
Q = Copper alloy, silver plate
Termination Options: M1, M2, M3, M6, V2
(See Termination options.)
Actuator Options: S1, S2, S3, S4, S5, S6, S7, T1
(See Actuator options.)
Model: SPDT: SSP1, SSP2, SSP3
DPDT: SDP1, SDP3
Series 48A Slide Switches