型號: 5559-08P4
廠商: MOLEX INC
元件分類: 電信和以太網連接器
英文描述: 8 CONTACT(S), FEMALE, TELECOM AND DATACOM CONNECTOR, PLUG
文件頁數: 1/4頁
文件大小: 305K
代理商: 5559-08P4
F-42
MX01
Power
Connectors
F
FEATURES AND SPECIFICATIONS
4.20mm (.165") Pitch
Mini-Fit, Jr.
Plug
5559
Single Row, With and
Without Panel Mount Ears
Features and Benets
s
Wire-to-wire plug for panel-mounted or free-hanging
applications
s
Available with and without panel mounting ears
Positive housing locks to mate with Mini-Fit, Jr. receptacle
Fully isolated terminals to protect contacts from damage
Uses standard Mini-Fit series terminals
Reference Information
Product Specication: PS-5556-0001
Packaging: Tray or bag
UL File No.: E29179
CSA File No.: LR19980
TUV License No.: R75142
Mates With: 5557 single row receptacle
Use With: 5558, 30490 or 44478 terminals
Designed In: Millimeters
Mechanical
Contact Insertion Force: 1.5kg max.
Contact Retention to Housing: 3.0kg min.
Wire Pull-Out Force: 9.0kg min.
Insertion Force to PCB: 5.0kg max.
Mating Force: 0.7kg (1.54 lb) max.
Unmating Force: 0.35kg (0.7 lb) min.
Normal Force: 200g min.
Durability: 30 cycles
Physical
Housing: 6/6 nylon, UL 94V-2 or 94V-0
Contact: Brass or Phosphor Bronze
Plating: Tin, select Gold or overall Gold
Operating Temperature: -40 to +105C
CATALOG DRAWING (FOR REFERENCE ONLY)
Order No.
Polarizing Key
ORDERING INFORMATION AND DIMENSIONS
US Standard Product, available through Molex franchised distributors
* 3-circuit plug designed for rst-mate/last-break applications
Circuits
Order No.
Dimension
Panel Mount
Free Hanging
AB
C
94V-2
94V-0
94V-2
94V-0
3*
相關PDF資料
PDF描述
5559-08P5-210 8 CONTACT(S), FEMALE, TELECOM AND DATACOM CONNECTOR, PLUG
555A 30 V, SILICON, PIN DIODE
553 30 V, SILICON, PIN DIODE
555 50 V, SILICON, PIN DIODE
612 12 pF, 30 V, SILICON, VARIABLE CAPACITANCE DIODE
相關代理商/技術參數
參數描述
5-5-5909 功能描述:TAPE 5909 VHB FOAM 5" X 5YD 制造商:3m (tc) 系列:* 零件狀態:有效 標準包裝:1
555-9100 制造商:MCM Custom Audio 功能描述:6.5'' Two-Way 70v/8ohm Ceiling Speaker with Backbox 制造商:MCM CUSTOM AUDIO 功能描述:6.5 CEILING SPEAKER INDIVID 2 WAY BACKBOX WHITE 70V/8 OHM
5559-10P 制造商:Molex 功能描述:4.2mm 10 2 Housing vO 27.6mm 600VDC / 600VAC 13/ContactA 105 -40 23.9mm 11.6mm 制造商:Molex 功能描述:Connecter, Pluges, Min-fit, 10pole, 4.2m