型號: 575T50HC15M3600
廠商: CTS CORP
元件分類: TCVCXO, sine
英文描述: TCVCXO, CLIPPED SINE OUTPUT, 15.36 MHz
封裝: GREEN, HERMETIC SEALED, CERAMIC PACKAGE-4
文件頁數: 2/4頁
文件大小: 246K
代理商: 575T50HC15M3600
Document No. 008-0307-0
Page 2 - 4
Rev. E
Model 575
TCXO/VC-TCXO – Clipped Sine Wave
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
PARAMETER
SYMBOL
CONDITIONS
MIN
TYP
MAX
UNIT
Maximum Supply Voltage
VCC
--0.5
V
Maximum Control Voltage
VC
--0.5
VCC
V
Storage Temperature
TSTG
-55
°C
Frequency Range
fO
Std frequencies listed in Ordering Information
MHz
Frequency Stability
Δf/fO
Frequency vs. Temperature Only
± ppm
Frequency Stability
vs. Initial Calibration
@25°C
1.0
vs. Supply Voltage±5% change-
0.2
vs. Load
±10% change-
0.2
vs. Reflow Shift
After 2 reflows
2.0
1st year
1.0
10 year (Except stability code 05)
8.0
Operating Temperature
Order Code 'H'
Order Code 'C'
-20
Order Code 'D'
-30
Order Code 'I'
-40
Supply Voltage
Order Code 'T'
2.66
Order Code 'R'
2.85
Order Code 'L'
3.14
Supply Current
10.00 MHz - 14.99 MHz
1.5
15.00 MHz - 25.99 MHz
26.00 MHz - 40.00 MHz
2.5
Control Voltage
VC
Frequency Tuning [VCTCXO Only]
VC = 1.5V ±1.0V
± ppm
VC Input Impedance
ZC
500
kOhm
Output Waveform
AC coupled Clipped Sinewave
Output Voltage Levels
VO
0.8
Vp-p
Output Load
RL // CL
Start Up Time
TS
2
ms
Phase Noise 1
dBc/Hz
Notes:
1.
Phase Noise performance may vary based on output frequency. See example plot at 10 MHz below.
vs. Aging
°C
10 kOhm // 10 pF
mA
EL
EC
TR
IC
A
LP
A
R
M
E
TE
R
S
±5%
ICC
TA
25
Frequency
Offset
Phase Noise
(dBc/Hz)
10 Hz
-90
100 Hz
-115
1k Hz
-135
10k Hz
-148
SINGLE SIDE BAND PHASE NOISE
(typical maximums @ 10 MHz)