型號: 575T50HC15M3600
廠商: CTS CORP
元件分類: TCVCXO, sine
英文描述: TCVCXO, CLIPPED SINE OUTPUT, 15.36 MHz
封裝: GREEN, HERMETIC SEALED, CERAMIC PACKAGE-4
文件頁數: 4/4頁
文件大小: 246K
代理商: 575T50HC15M3600
Document No. 008-0307-0
Page 4 - 4
Rev. E
Model 575
TCXO/VC-TCXO – Clipped Sine Wave
PACKAGING INFORMATION
Device quantity is 1,000 pieces per 180mm reel.
ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS
Temperature Cycle:
400 cycles from –55°C to +125°C, 10 minute dwell at each temperature, 1 minute transfer time
between temperatures.
Mechanical Shock:
1,500g’s, 0.5mS duration, sinewave, 3 shocks each direction along 3 mutually perpendicular
planes (18 total shocks).
Sinusoidal Vibration:
0.06 inches double amplitude, 10 to 55 Hz and 20g’s, 55 to 2,000 Hz, 3 cycles each in 3 mutually
perpendicular planes (9 times total).
Gross Leak:
No leak shall appear while immersed in an FC40 or equivalent liquid at +125°C for 20 seconds.
Fine Leak:
Mass spectrometer leak rates less than 2x10-8 ATM cc/sec air equivalent.
Resistance to Solder Heat:
Product must survive 3 reflows of +250°C maximum, 10 seconds maximum.
High Temperature Operating Bias:
2,000 hours at +125°C, disregarding frequency shift.
Frequency Aging:
1,000 hours at +85°C.
Insulation Resistance:
500M Ohms @ 100VDC ±15VDC.