型號: 6135CBTBF050C0.0410
廠商: SCHURTER INC
元件分類: 電源輸入模塊
英文描述: 10/15A, 250VAC, MALE, MAINS POWER CONNECTOR, SOLDER
封裝: ROHS COMPLIANT
文件頁數: 1/6頁
文件大小: 559K
代理商: 6135CBTBF050C0.0410
Power entry modules without line filter
635
Connectors
IEC appliance inlet C14 with circuit breaker TA35, 2-pole
C14
70°C
Description
-PanelMount:
Snap-inversionfromfrontside
-2Functions:
Applianceinlet,ProtectionclassI,CircuitbreakertypeTA35,2-pole
-Quickconnectterminal6.3x0.8mm
-Alternative:versionfor16A(20A)6136
-Substitutefortype7764
Approvals
-VDELicenseNumber:40023066
-ULLicenseNumber:E96454
Characteristics
-Unwired
-Switchnon-illuminatedorilluminated
Thermaloverloadprotection
-QualifiedforuseinequipmentaccordingIEC/EN60950
Other versions on request
-Pre-wiredversion
-Quick-connectterminals4.8x0.8mm
-ProtectionclassII,70°C
Weblinks
Technical Data
RatingsIEC
10A/250VAC;50Hz
RatingsUL/CSA
15A/250VAC;60Hz
DielectricStrength
>2.5kVACbetweenL-N
>3kVACbetweenL/N-PE
(1min/50Hz)
AllowableOperationTemp.
-25°Cto60°C
DegreeofProtection
fromfrontsideIP40acc.toIEC60529
ProtectionClass
Suitableforapplianceswithprotection
classIacc.toIEC61140
Terminal
Quickconnectterminals6.3x0.8mm
PanelThicknesss
Snap-in1.5/2/2.5mm
Material:Housing
Thermoplastic,black,UL94V-0
Appliance-Inlet/-Outlet
C14acc.toIEC/EN60320-1
UL498,CSAC22.2no.42(forcold
conditions)pin-temperature70°C,10A,
ProtectionclassI
Circuitbreaker
Acc.IEC/EN60934,UL1077,CSA
22.2no.235
2-polerockerswitch,illuminatedornon-
illuminated.
ConditionalshortcircuitInc:
2000A
Dimensions
Length
65.4mm