型號: APT50GT60BRDQ1
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 110 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247
封裝: TO-247, 3 PIN
文件頁數(shù): 1/9頁
文件大?。?/td> 431K
代理商: APT50GT60BRDQ1
Rev
A
APT50GT60BRDQ1(G)
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
600V
APT50GT60BRDQ1
APT50GT60BRDQ1G*
*G Denotes RoHS Compliant, Pb Free Terminal Finish.
TO-2
47
G
C
E
C
E
G
The Thunderblot IGBT is a new generation of high voltage power IGBTs. Using Non- Punch
Through Technology, the Thunderblot IGBT offers superior ruggedness and ultrafast
switching speed.
Low Forward Voltage Drop
High Freq. Switching to 100KHz
Low Tail Current
Ultra Low Leakage Current
RBSOA and SCSOA Rated
Thunderbolt IGBT
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: T
C = 25°C unless otherwise specied.
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Characteristic / Test Conditions
Collector-Emitter Breakdown Voltage (V
GE = 0V, I C = 2mA)
Gate Threshold Voltage (V
CE = VGE, I C = 1mA, Tj = 25°C)
Collector-Emitter On Voltage (V
GE = 15V, IC = 50A, Tj = 25°C)
GE = 15V, IC = 50A, Tj = 125°C)
Collector Cut-off Current (V
CE = 600V, VGE = 0V, Tj = 25°C)
2
Collector Cut-off Current (V
CE = 600V, VGE = 0V, Tj = 125°C)
2
Gate-Emitter Leakage Current (V
GE = ±20V)
Symbol
V
(BR)CES
V
GE(TH)
CE(ON)
I
CES
I
GES
Units
Volts
A
nA
Symbol
CES
GE
C1
C2
CM
SSOA
P
D
T
J,TSTG
T
L
APT50GT60BRDQ1(G)
600
±30
110
150A @ 600V
446
-55 to 150
300
UNIT
Volts
Amps
Watts
Parameter
Collector-Emitter Voltage
Gate-Emitter Voltage
Continuous Collector Current 7 @ T
C = 25°C
Continuous Collector Current @ T
C = 110°C
Pulsed Collector Current 1
Switching Safe Operating Area @ T
J = 150°C
Total Power Dissipation
Operating and Storage Junction Temperature Range
Max. Lead Temp. for Soldering: 0.063" from Case for 10 Sec.