型號: APT50GT60BRDQ2
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 110 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247
封裝: TO-247, 3 PIN
文件頁數: 1/9頁
文件大小: 256K
代理商: APT50GT60BRDQ2
Re
v
C
6-2008
APT50GT60BRDQ2(G)
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
600V
APT50GT60BRDQ2
APT50GT60BRDQ2G*
*G Denotes RoHS Compliant, Pb Free Terminal Finish.
TO
-247
G
C
E
E
G
The Thunderblot IGBT is a new generation of high voltage power IGBTs.Using Non- Punch
Through Technology, the Thunderblot IGBT offers superior ruggedness and ultrafast
switching speed.
LowForwardVoltageDrop
HighFreq.Switchingto100KHz
LowTailCurrent
UltraLowLeakageCurrent
RBSOAandSCSOARated
Thunderbolt IGBT
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: T
C = 25°C unless otherwise specified.
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Characteristic/TestConditions
Collector-Emitter Breakdown Voltage (V
GE = 0V, I C = 2mA)
Gate Threshold Voltage (V
CE = VGE, I C = 1mA, Tj = 25°C)
Collector-Emitter On Voltage (V
GE = 15V, IC = 50A, Tj = 25°C)
GE = 15V, IC = 50A, Tj = 125°C)
Collector Cut-off Current (V
CE = 600V, VGE = 0V, Tj = 25°C)
2
Collector Cut-off Current (V
CE = 600V, VGE = 0V, Tj = 125°C)
2
Gate-Emitter Leakage Current (V
GE = ±20V)
Symbol
V
(BR)CES
GE(TH)
CE(ON)
I
CES
I
GES
Units
Volts
A
nA
Symbol
CES
GE
C1
C2
CM
SSOA
P
D
T
J,TSTG
T
L
APT50GT60BRDQ2(G)
600
±30
110
150A @ 600V
446
-55 to 150
300
UNIT
Volts
Amps
Watts
Parameter
Collector-Emitter Voltage
Gate-Emitter Voltage
Continuous Collector Current 7 @ T
C = 25°C
Continuous Collector Current @ T
C = 110°C
Pulsed Collector Current 1 @ T
C = 150°C
Switching Safe Operating Area @ T
J = 150°C
Total Power Dissipation
Operating and Storage Junction Temperature Range
Max. Lead Temp. for Soldering: 0.063" from Case for 10 Sec.