型號: APT5510JFLL
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: JFETs
英文描述: 44 A, 550 V, 0.1 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: ISOTOP-4
文件頁數: 1/5頁
文件大小: 94K
代理商: APT5510JFLL
Characteristic / Test Conditions
Drain-Source Breakdown Voltage (V
GS
= 0V, I
D
= 250A)
On State Drain Current 2 (V
DS
> I
D(on)
x R
DS(on)
Max, V
GS
= 10V)
Drain-Source On-State Resistance 2
(V
= 10V, 22A)
Zero Gate Voltage Drain Current (V
DS
= 550V, V
= 0V)
= 440V, V
= 0V, T
C
= 125°C)
Gate-Source Leakage Current (V
= ±30V, V
= 0V)
Gate Threshold Voltage (V
= V
, I
D
= 2.5mA)
Rev
A
3-2003
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: TC = 25°C unless otherwise specified.
Symbol
DSS
DM
GSM
P
T
J
,T
STG
L
AR
E
AR
E
AS
Parameter
Drain-Source Voltage
Continuous Drain Current @ TC = 25°C
Pulsed Drain Current
1
Gate-Source Voltage Continuous
Gate-Source Voltage Transient
Total Power Dissipation @ TC = 25°C
Linear Derating Factor
Operating and Storage Junction Temperature Range
Lead Temperature: 0.063" from Case for 10 Sec.
Avalanche Current
1 (Repetitive and Non-Repetitive)
Repetitive Avalanche Energy
1
Single Pulse Avalanche Energy
4
UNIT
Volts
Amps
Volts
Watts
W/°C
°C
Amps
mJ
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Symbol
BV
DSS
D(on)
R
DS(on)
GSS
GS(th)
UNIT
Ohms
A
nA
MIN
TYP
MAX
550
±100
35
APT5510JFLL
550
±30
±40
463
-55 to 150
300
APT5510JFLL
550V 44A 0.100
G
S
APT Website - http://www.advancedpower.com
SOT-227
G
S
ISOTOP
"UL Recognized"
Lower Input Capacitance
Increased Power Dissipation
Lower Miller Capacitance
Easier To Drive
Lower Gate Charge, Qg
Popular SOT-227 Package
FAST RECOVERY BODY DIODE
Power MOS 7
is a new generation of low loss, high voltage, N-Channel
enhancement mode power MOSFETS. Both conduction and switching
losses are addressed with Power MOS 7
by significantly lowering R
and Q
g. Power MOS 7
combines lower conduction and switching losses
along with exceptionally fast switching speeds inherent with APT's
patented metal gate structure.
POWER MOS 7
R
FREDFET
相關PDF資料
PDF描述
APT5510JFLL 44 A, 550 V, 0.1 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET