型號: APT5510JFLL
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: JFETs
英文描述: 44 A, 550 V, 0.1 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: ISOTOP-4
文件頁數: 3/5頁
文件大小: 94K
代理商: APT5510JFLL
Rev
A
3-2003
APT5510JFLL
Typical Performance Curves
R
DS
(ON),
DRAIN-TO-SOURCE
ON
RESISTANCE
I D
,DRAIN
CURRENT
(AMPERES)
I D
,DRAIN
CURRENT
(AMPERES)
(NORMALIZED)
V
GS
(TH),
THRESHOLD
VOLTAGE
BV
DSS
,DRAIN-TO-SOURCE
BREAKDOWN
R
DS
RESISTANCE
(NORMALIZED)
VOLTAGE
140
V
, DRAIN-TO-SOURCE VOLTAGE (VOLTS)
FIGURE 2, TRANSIENT THERMAL IMPEDANCE MODEL
FIGURE 3, LOW VOLTAGE OUTPUT CHARACTERISTICS
GS
, GATE-TO-SOURCE VOLTAGE (VOLTS)
I
D
, DRAIN CURRENT (AMPERES)
FIGURE 4, TRANSFER CHARACTERISTICS
FIGURE 5, R
(ON) vs DRAIN CURRENT
T
C
, CASE TEMPERATURE (°C)
T
J
, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
FIGURE 6, MAXIMUM DRAIN CURRENT vs CASE TEMPERATURE
FIGURE 7, BREAKDOWN VOLTAGE vs TEMPERATURE
J
, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
C
, CASE TEMPERATURE (°C)
FIGURE 8, ON-RESISTANCE vs. TEMPERATURE
FIGURE 9, THRESHOLD VOLTAGE vs TEMPERATURE
5.5V
6V
6.5V
7V
5V
VGS =15 & 10V
VGS=10V
VGS=20V
TJ = +125°C
TJ = +25°C
TJ = -55°C
VDS> ID (ON) x RDS (ON)MAX.
250SEC. PULSE TEST
@ <0.5 % DUTY CYCLE
7.5V
0
NORMALIZED TO
= 10V @ 24.5A
140
I
D
= 24.5A
= 10V
0.0246F
0.406F
148F
Power
(Watts)
Junction
temp. ( ”C)
RC MODEL
Case temperature
相關PDF資料
PDF描述
APT5510JFLL 44 A, 550 V, 0.1 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET