型號: APT75GN60B
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 155 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
封裝: TO-247, 3 PIN
文件頁數: 1/6頁
文件大小: 398K
代理商: APT75GN60B
Rev
A
9-2005
APT75GN60B(G)
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: T
C = 25°C unless otherwise specied.
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Characteristic / Test Conditions
Collector-Emitter Breakdown Voltage (V
GE = 0V, I C = 4mA)
Gate Threshold Voltage (V
CE = VGE, I C = 1mA, Tj = 25°C)
Collector-Emitter On Voltage (V
GE = 15V, IC = 75A, Tj = 25°C)
GE = 15V, IC = 75A, Tj = 125°C)
Collector Cut-off Current (V
CE = 600V, VGE = 0V, Tj = 25°C)
2
Collector Cut-off Current (V
CE = 600V, VGE = 0V, Tj = 125°C)
2
Gate-Emitter Leakage Current (V
GE = ±20V)
Intergrated Gate Resistor
Symbol
V
(BR)CES
V
GE(TH)
CE(ON)
I
CES
I
GES
R
G(int)
Units
Volts
A
nA
Symbol
CES
GE
C1
C2
CM
SSOA
P
D
T
J,TSTG
T
L
APT75GN60B(G)
600
±30
155
225A @ 600V
536
-55 to 175
300
UNIT
Volts
Amps
Watts
°C
Parameter
Collector-Emitter Voltage
Gate-Emitter Voltage
Continuous Collector Current 8 @ T
C = 25°C
Continuous Collector Current @ T
C = 110°C
Pulsed Collector Current 1
Switching Safe Operating Area @ T
J = 175°C
Total Power Dissipation
Operating and Storage Junction Temperature Range
Max. Lead Temp. for Soldering: 0.063" from Case for 10 Sec.
APT Website - http://www.advancedpower.com
Utilizing the latest Field Stop and Trench Gate technologies, these IGBT's have ultra
low VCE(ON) and are ideal for low frequency applications that require absolute minimum
conduction loss. Easy paralleling is a result of very tight parameter distribution and
a slightly positive VCE(ON) temperature coefcient. A built-in gate resistor ensures
extremely reliable operation, even in the event of a short circuit fault. Low gate charge
simplies gate drive design and minimizes losses.
600V Field Stop
Trench Gate: Low VCE(on)
Easy Paralleling
6s Short Circuit Capability
Intergrated Gate Resistor: Low EMI, High Reliability
Applications: Welding, Inductive Heating, Solar Inverters, SMPS, Motor drives, UPS
MIN
TYP
MAX
600
TBD
600V