型號: APT75GP120J
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 128 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT
封裝: ISOTOP-4
文件頁數: 1/6頁
文件大小: 103K
代理商: APT75GP120J
Rev
B
5-2003
APT75GP120J
1200V
The POWER MOS 7 IGBT is a new generation of high voltage power IGBTs.
Using Punch Through Technology this IGBT is ideal for many high frequency,
high voltage switching applications and has been optimized for high frequency
switchmode power supplies.
Low Conduction Loss
50 kHz operation @ 800V, 20A
Low Gate Charge
20 kHz operation @ 800V, 44A
Ultrafast Tail Current shutoff
RBSOA rated
MAXIMUM RATINGS
All Ratings: TC = 25°C unless otherwise specified.
APT Website - http://www.advancedpower.com
STATIC ELECTRICAL CHARACTERISTICS
MIN
TYP
MAX
1200
±100
Characteristic / Test Conditions
Collector-Emitter Breakdown Voltage (VGE = 0V, IC = 1000A)
Gate Threshold Voltage
(VCE = VGE, IC = 2.5mA, Tj = 25°C)
Collector-Emitter On Voltage (VGE = 15V, IC = 75A, Tj = 25°C)
Collector-Emitter On Voltage (VGE = 15V, IC = 75A, Tj = 125°C)
Collector Cut-off Current (VCE = 1200V, VGE = 0V, Tj = 25°C)
Collector Cut-off Current (VCE = 1200V, VGE = 0V, Tj = 125°C)
Gate-Emitter Leakage Current (VGE = ±20V)
Symbol
BVCES
VGE(TH)
VCE(ON)
ICES
IGES
UNIT
Volts
A
nA
Symbol
VCES
VGE
VGEM
IC1
IC2
ICM
RBSOA
PD
TJ,TSTG
TL
APT75GP120J
±20
±30
128
300A @ 960V
543
-55 to 150
300
UNIT
Volts
Amps
Watts
°C
Parameter
Collector-Emitter Voltage
Gate-Emitter Voltage
Gate-Emitter Voltage Transient
Continuous Collector Current @ TC = 25°C
Continuous Collector Current @ TC = 110°C
Pulsed Collector Current 1
@ TC = 25°C
Reverse Bias Safe Operating Area @ TJ = 150°C
Total Power Dissipation
Operating and Storage Junction Temperature Range
Max. Lead Temp. for Soldering: 0.063" from Case for 10 Sec.
POWER MOS 7
IGBT
G
C
E
SOT-227
G
E
ISOTOP
"UL Recognized"
相關PDF資料
PDF描述
APT75GP120J 128 A, 1200 V, N-CHANNEL IGBT