型號: APT75GN60B
廠商: MICROSEMI POWER PRODUCTS GROUP
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 155 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
封裝: TO-247, 3 PIN
文件頁數: 2/6頁
文件大小: 398K
代理商: APT75GN60B
Rev
A
9-2005
APT75GN60B(G)
1 Repetitive Rating: Pulse width limited by maximum junction temperature.
2 For Combi devices, I
ces includes both IGBT and FRED leakages
3 See MIL-STD-750 Method 3471.
4 E
5 E
loss. (See Figures 21, 22.)
6 E
7 R
G is external gate resistance, not including RG(int) nor gate driver impedance. (MIC4452)
8 Continuous current limited by package pin temperature to 100A.
APT Reserves the right to change, without notice, the specications and information contained herein.
THERMAL AND MECHANICAL CHARACTERISTICS
UNIT
°C/W
gm
MIN
TYP
MAX
.28
N/A
5.9
Characteristic
Junction to Case
(IGBT)
Junction to Case
(DIODE)
Package Weight
Symbol
RθJC
W
T
DYNAMIC CHARACTERISTICS
Symbol
C
ies
C
oes
res
V
GEP
Q
g
Q
ge
gc
SSOA
SCSOA
t
d(on)
r
d(off)
f
E
on1
E
on2
off
d(on)
r
d(off)
f
on1
on2
off
Test Conditions
Capacitance
V
GE = 0V, VCE = 25V
f = 1 MHz
Gate Charge
GE = 15V
CE = 300V
I
C = 75A
J = 175°C, RG = 4.3
7
GE =
15V, L = 100H,V
CE = 600V
VCC = 600V, VGE = 15V,
J = 125°C, RG = 4.3
7
Inductive Switching (25°C)
CC = 400V
GE = 15V
I
C = 75A
G = 1.0
J = +25°C
Inductive Switching (125°C)
CC = 400V
GE = 15V
C = 75A
G = 1.0
J = +125°C