型號(hào): APT75GN60BG
元件分類: IGBT 晶體管
英文描述: 155 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD
封裝: ROHS COMPLIANT, TO-247, 3 PIN
文件頁數(shù): 3/6頁
文件大小: 398K
代理商: APT75GN60BG
Rev
A
9-2005
APT75GN60B(G)
TYPICAL PERFORMANCE CURVES
V
GS(TH)
,THRESHOLD
VOLTAGE
V
CE
,COLLECTOR-TO-EMITTER
VOLTAGE
I C
,COLLECTOR
CURRENT
(A)
I C
,COLLECTOR
CURRENT
(NORMALIZED
DC
CURRENT(A)
CE
,COLLECTOR-TO-EMITTER
GE
,GATE-TO-EMITTER
250s PULSE
TEST<0.5 % DUTY
CYCLE
160
CE, COLLECTER-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
FIGURE 1, Output Characteristics(TJ = 25°C)
FIGURE 2, Output Characteristics (TJ = 125°C)
GE, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
GATE CHARGE (nC)
FIGURE 3, Transfer Characteristics
FIGURE 4, Gate Charge
VGE, GATE-TO-EMITTER VOLTAGE (V)
TJ, Junction Temperature (°C)
FIGURE 5, On State Voltage vs Gate-to- Emitter Voltage
FIGURE 6, On State Voltage vs Junction Temperature
TJ, JUNCTION TEMPERATURE (°C)
TC, CASE TEMPERATURE (°C)
FIGURE 7, Threshold Voltage vs. Junction Temperature
FIGURE 8, DC Collector Current vs Case Temperature
13 & 15V
9V
8V
7V
10V
T
J = 25°C.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
I
C = 150A
I
C = 75A
C = 37.5A
GE = 15V.
250s PULSE TEST
<0.5 % DUTY CYCLE
C = 150A
C = 75A
C = 37.5A
T
J = 125°C
J = 25°C
J = -55°C
J = 125°C
J = 25°C
J = -55°C
VGE = 15V
J = 175°C
11V
12V
J = 175°C
CE = 480V
CE = 300V
CE = 120V
IC = 75A
TJ = 25°C
LeadTemperature
Limited
LeadTemperature
Limited
相關(guān)PDF資料
PDF描述
APT75GN60B 155 A, 600 V, N-CHANNEL IGBT, TO-247AD