型號: FAN1084D33
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: 4.5A Adjustable/Fixed Low Dropout Linear Regulator
中文描述: 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 1.5 V DROPOUT, PSSO2
封裝: PLASTIC, TO-252, 3 PIN
文件頁數: 1/13頁
文件大小: 128K
代理商: FAN1084D33
www.fairchildsemi.com
REV. 1.0.8 11/10/03
Features
Fast transient response
Low dropout voltage at up to 4.5A
Load regulation: 0.5% typical
On-chip thermal limiting
Standard TO-220, TO-263 center cut, and TO-252
packages
Applications
Desktop PCs, RISC and embedded processors’ supply
GTL, SSTL logic Reference bus supply
Low voltage V
CC
logic supply
Battery-powered circuitry
Post regulator for switching supply
Cable and ADSL modems’ DSP core supply
Set Top Boxes and Web Boxes modules’ supply
Description
dropout three-terminal regulators with 4.5A output current
capability. These devices have been optimized for low voltage
applications including V
TT
bus termination, where transient
response and minimum input voltage are critical. The
FAN1084 is ideal for low voltage microprocessor applica-
tions requiring a regulated output from 1.5V to 3.6A with an
input supply of 5V or less. The FAN1084-1.5 offers fixed
1.5V with 4.5A current capabilities for GTL+ bus V
TT
termination. The FAN1084-3.3 offers a fixed 3.3V output
at 4.5A.
On-chip thermal limiting provides protection against any
combination of overload and ambient temperature that
would create excessive junction temperatures.
The FAN1084 series regulators are available in the industry-
standard TO-220, TO-263 center cut, and TO-252 (DPAK)
power packages.
Application Diagrams
10
μ
F
22
μ
F
124
V
IN = 5V
2.5V at 4.5A
V
IN
ADJ
OUT
FAN1084
10
22
IN = 3.3V
1.5V at 4.5A