型號: FAN1084D33
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: 4.5A Adjustable/Fixed Low Dropout Linear Regulator
中文描述: 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 1.5 V DROPOUT, PSSO2
封裝: PLASTIC, TO-252, 3 PIN
文件頁數: 4/13頁
文件大小: 128K
代理商: FAN1084D33
FAN1084
PRODUCT SPECIFICATION
4
REV. 1.0.8 11/10/03
Typical Performance Characteristics (Continued)
Figure 2. Dropout Voltage vs. Output Current
Figure 3. Load Regulation vs. Temperature
Figure 4. Reference Voltage vs. Temperature
Figure 5. Output Voltage vs. Temperature
Figure 6. Minimum Load Current vs. Temperature
Figure 7. Adjust Pin Current vs. Temperature
OUTPUT CURRENT (A)
D
4
T=25
°
C
T=0
°
C
T=125
I = 4.5A
JUNCTION TEMPERATURE (
R
0
OUT
1
V
OUT
= 3.6V
V
= 3.3V