型號: FAN1084D33
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: 4.5A Adjustable/Fixed Low Dropout Linear Regulator
中文描述: 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 1.5 V DROPOUT, PSSO2
封裝: PLASTIC, TO-252, 3 PIN
文件頁數: 3/13頁
文件大小: 128K
代理商: FAN1084D33
PRODUCT SPECIFICATION
FAN1084
REV. 1.0.8 11/10/03
3
Electrical Characteristics
Operating Conditions: 4.75
V
IN
< 5.25V, T
j
= 25
°
C unless otherwise speci
fi
ed.
Notes:
measured at a constant junction temperature by low duty cycle pulse testing.
voltage range.
3. FAN1084 only.
4. Guaranteed by design.
5. FAN1084-1.5 only.
6. FAN1084-3.3 only.
Parameter
Conditions
Min.
Typ.
Max
Units
Reference Voltage
3
Adj connected to ground, I
OUT
= 10mA
1.23
V
Output Voltage
5
I
OUT
= 10mA
1.475
Output Voltage
6
I
= 10mA
3.234
Line Regulation
1, 2
= 10mA
0.5
%
Load Regulation
1, 2
10mA
4.5A
0.5
%
Dropout Voltage
REF%
= 2%, I
= 4.5A
1.5
Current Limit
IN
) = 2V
5.5
A
Adjust Pin Current
μ
Α
Mimimum Load Current
4
1.5V
5.75V
10
mA
Quiescent Current
4
= 5V