型號: FD1000FH-56
廠商: Mitsubishi Electric Corporation
英文描述: HIGH POWER, HIGH FREQUENCY, PRESS PACK TYPE
中文描述: 高功率,高頻率,按包裝類型
文件頁數: 1/3頁
文件大小: 41K
代理商: FD1000FH-56
Aug.1998
‘38
TYPE
NAME
ANODE
CATHODE
M5
×
0.8
DEPTH 2.5
φ
50
φ
92 MAX
50
R4
1
MITSUBISHI HIGH-FREQUENCY RECTIFIER DIODES
FD1000FH-56
HIGH POWER, HIGH FREQUENCY,
PRESS PACK TYPE
FD1000FH-56
OUTLINE DRAWING
Dimensions in mm
APPLICATION
High-power inverters, Fly-wheel diodes in DC choppers, Power supplies as high frequency
rectifiers
G
I
F(AV)
G
V
RRM
Q
RR
Press pack type
Average forward current......................1000A
Repetitive peak reverse voltage
....... 2500V, 2800V
Reverse recovery charge ................. 1000
μ
C
I
RRM
V
FM
R
th(j-f)
Repetitive peak reverse current
Forward voltage
Thermal resistance
mA
°
C/W
Symbol
Parameter
Test conditions
Limits
Typ
Min
Max
Unit
80
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
T
j
= 125
°
C, V
Applied
T
j
= 125
C, I
FM
= 2500A, Instantaneous measurement
= 1000A, d
iF
/d
= –30A/
μ
s, V
R
= 150V,
C
Junction to fin
Q
RR
Reverse recovery charge
1000
RMS forward current
Average forward current
Surge forward current
Current-squared, time integration
Junction temperature
Storage temperature
Mounting force required
Weight
A
A
kA
2
s
kN
F(RMS)
F(AV)
FSM
2
stg
Unit
Symbol
RSM
R(DC)
Non-repetitive peak reverse voltage
DC reverse voltage
Parameter
Conditions
Ratings
1570
×
10
f = 60Hz, sine wave
θ
= 180
f
= 79
One half cycle at 60Hz, non-repetitive
One cycle at 60Hz