型號(hào): FD1000FH-56
廠商: Mitsubishi Electric Corporation
英文描述: HIGH POWER, HIGH FREQUENCY, PRESS PACK TYPE
中文描述: 高功率,高頻率,按包裝類型
文件頁(yè)數(shù): 2/3頁(yè)
文件大小: 41K
代理商: FD1000FH-56
Aug.1998
MITSUBISHI HIGH-FREQUENCY RECTIFIER DIODES
FD1000FH-56
HIGH POWER, HIGH FREQUENCY,
PRESS PACK TYPE
PERFORMANCE CURVES
3.2
T
j
= 125°C
T
j
= 25°C
1
DC CIRCUIT
RESISTIVE, INDUCTIVE LOAD
SINGLE-PHASE
HALF WAVE, FULL WAVE
RECTIFICATION CIRCUIT
THREE-PHASE
HALF WAVE,
FULL WAVE
RECTIFICATION
CIRCUIT
130
DC CIRCUIT
RESISTIVE, INDUCTIVE LOAD
SINGLE-PHASE
HALF WAVE, FULL WAVE
RECTIFICATION CIRCUIT
THREE-PHASE
HALF WAVE,
FULL WAVE
RECTIFICATION
CIRCUIT
0
Q
RR
trr
trr
Irm
2
Q
RR
=
Irm
I
FM
V
A
i
A
V
RM
d
iF
/d
0
FM
= 1000A
iF
= –30A/
μ
s
RM
= 150V
MAX.
AV.
MAX.
AV.
F
FORWARD VOLTAGE (V)
MAXIMUM FORWARD CHARACTERISTICS
P
AVERAGE FORWARD CURRENT (A)
MAXIMUM POWER DISSIPATION
CHARACTERISTICS
F
AVERAGE FORWARD CURRENT (A)
ALLOWABLE FIN TEMPERATURE
VS. AVERAGE FORWARD CURRENT
TIME (S)
MAXIMUM THERMAL IMPEDANCE
CHARACTERISTIC
(JUNCTION TO FIN)
R
μ
C
R
S
JUNCTION TEMPERATURE (°C)
REVERSE RECOVERY CHARGE,
REVERSE RECOVERY TIME VS.
JUNCTION TEMPERATURE
CONDUCTION TIME
(CYCLES AT 60Hz)