型號: FQB9N50C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 9 A, 500 V, 0.8 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET
封裝: D2PAK-3
文件頁數: 3/9頁
文件大小: 609K
代理商: FQB9N50C
Rev. A, August 2003
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
F
Typical Characteristics
0
V
DS
= 250V
V
DS
= 100V
= 400V
Note : I
D
= 9A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
0.2
Notes :
1. V
GS
= 0V
2. 250
μ
s Pulse Test
25
I
D
SD
, Source-Drain voltage [V]
GS
= 20V
= 10V
Note : T
J
= 25
R
Ω
I
, Drain Current [A]
Figure 5. Capacitance Characteristics
Figure 6. Gate Charge Characteristics
Figure 3. On-Resistance Variation vs
Drain Current and Gate Voltage
Figure 4. Body Diode Forward Voltage
Variation with Source Current
and Temperature
Figure 2. Transfer Characteristics
Figure 1. On-Region Characteristics
10
Top : 15.0 V
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.0 V
5.5 V
5.0 V
Bottom : 4.5 V
Notes :
μ
s Pulse Test
2. T
C
, Drain-Source Voltage [V]
2
o
C
o
-55
1. V
= 40V
, Gate-Source Voltage [V]
10
iss
gd
= shorted)
oss
gd
rss
= 0 V
2. f = 1 MHz