型號: FQL40N50F
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 40 A, 500 V, 0.11 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-264AA
封裝: TO-264, 3 PIN
文件頁數: 1/8頁
文件大小: 635K
代理商: FQL40N50F
2001 Fairchild Semiconductor Corporation
September 2001
F R F E T
Rev. A2, September 2001
F
TM
FQL40N50F
500V N-Channel MOSFET
General Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand high energy pulse in the
avalanche and commutation mode. These devices are well
suited for high efficiency switch mode power supplies,
where the body diode is used such as phase-shift ZVS,
basic full-bridge topology.
Features
40A, 500V, R
DS(on)
= 0.11
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 155 nC)
Low Crss ( typical 95 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
Fast recovery body diode ( max, 250ns )
Absolute Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Thermal Characteristics
Symbol
V
DSS
I
D
Parameter
FQL40N50F
500
±
30
-55 to +150
Units
A
A
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
Drain-Source Voltage
Drain Current
- Continuous (T
= 25°C)
- Continuous (T
= 100°C)
- Pulsed
I
DM
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
P
D
Drain Current
Gate-Source Voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (T
= 25°C)
(Note 1)
(Note 2)
(Note 1)
(Note 3)
- Derate above 25°C