型號: FQP10N60C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 600V N-Channel MOSFET
中文描述: 9.5 A, 600 V, 0.73 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 3/10頁
文件大小: 835K
代理商: FQP10N60C
Rev. B, October 2003
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
F
0.2
Notes :
1. V
GS
= 0V
2. 250
μ
s Pulse Test
25
I
D
V
SD
, Source-Drain voltage [V]
0
V
GS
= 20V
= 10V
Note : T
J
= 25
R
D
Ω
I
, Drain Current [A]
Typical Characteristics
Figure 5. Capacitance Characteristics
Figure 6. Gate Charge Characteristics
Figure 2. Transfer Characteristics
Figure 1. On-Region Characteristics
10
DS
, Drain-Source Voltage [V]
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.5 V
6.0 V
5.5 V
5.0 V
Bottom : 4.5 V
Notes :
μ
s Pulse Test
2. T
C
2
o
C
o
-55
1. V
DS
= 40V
, Gate-Source Voltage [V]
10
iss
gd
= shorted)
oss
gd
rss
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
= 300V
= 120V
= 480V
Note : I
= 9.5A