型號: FQP12P10
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 100V P-Channel MOSFET
中文描述: 11.5 A, 100 V, 0.29 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 1/8頁
文件大?。?/td> 567K
代理商: FQP12P10
2001 Fairchild Semiconductor Corporation
February 2001
Rev. A1, February 2001
F
FQP12N20L
200V LOGIC N-Channel MOSFET
General Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand high energy pulse in the
avalanche and commutation mode. These devices are well
suited for high efficiency switching DC/DC converters,
switch mode power supply, motor control.
Features
11.6A, 200V, R
DS(on)
= 0.28
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 16 nC)
Low Crss ( typical 17 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
Low level gate drive requirement allowing direct
opration from logic drivers
Absolute Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Thermal Characteristics
Symbol
V
DSS
I
D
Parameter
FQP12N20L
200
±
20
-55 to +150
Units
A
A
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
Drain-Source Voltage
Drain Current
- Continuous (T
= 25°C)
- Continuous (T
= 100°C)
- Pulsed
I
DM
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
P
D
Drain Current
Gate-Source Voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (T
= 25°C)
(Note 1)
(Note 2)
(Note 1)
(Note 3)
- Derate above 25°C