型號: FQP12P10
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 100V P-Channel MOSFET
中文描述: 11.5 A, 100 V, 0.29 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 3/8頁
文件大小: 567K
代理商: FQP12P10
Rev. A1, February 2001
2001 Fairchild Semiconductor Corporation
F
0
V
DS
= 100V
V
DS
= 160V
= 40V
Note : I
D
= 11.6 A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
10
C
iss
= C
gs
gd
= shorted)
oss
gd
rss
Notes :
1. V
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
0.2
Notes :
1. V
GS
= 0V
2. 250
μ
s Pulse Test
25
I
D
SD
, Source-Drain voltage [V]
I
, Drain Current [A]
18
= 5 V
= 10V
R
]
10
Top : 10 V
8.0 V
6.0 V
5.0 V
4.5 V
4.0 V
3.5 V
Bottom : 3.0 V