型號: FQP13N10
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 100V N-Channel MOSFET
中文描述: 12.8 A, 100 V, 0.18 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數(shù): 3/8頁
文件大?。?/td> 618K
代理商: FQP13N10
2000 Fairchild Semiconductor International
Rev. A1, January 2001
F
0.2
Notes :
1. V
GS
= 0V
2. 250
μ
s Pulse Test
25
I
D
V
SD
, Source-Drain voltage [V]
2
Notes :
1. V
DS
= 40V
2. 250
μ
s Pulse Test
-55
I
D
V
GS
, Gate-Source Voltage [V]
= 20V
= 10V
Note : T
J
= 25
R
Ω
]
, Drain Current [A]
10
Top : 15.0 V
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.0 V
5.5 V
5.0 V
Bottom : 4.5 V
2. T
C
DS
, Drain-Source Voltage [V]
= 50V
= 80V
Note : I
= 12.8A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
10
C
iss
gd
= shorted)
oss
gd
rss
= 0 V
2. f = 1 MHz