型號: FQP18N50V2
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 18 A, 500 V, 0.265 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 3/10頁
文件大?。?/td> 839K
代理商: FQP18N50V2
2002 Fairchild Semiconductor Corporation
F
Rev. B, August 2002
10
V
GS
Top : 15.0 V
10.0 V
8.0 V
7.0 V
6.5 V
6.0 V
Bottom : 5.5 V
Notes :
1. 250
μ
s Pulse Test
2. T
C
= 25
I
D
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
0
DS
= 250V
= 100V
= 400V
Note : I
D
= 18A
G
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
10
C
iss
gs
gd
= shorted)
oss
gd
rss
Notes :
1. V
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
0.2
SD
, Source-Drain Voltage [V]
0.8
1. V
= 0V
μ
s Pulse Test
I
= 20V
= 10V
Note : T
J
= 25
R
Ω
, Drain Current [A]
Typical Characteristics
Figure 5. Capacitance Characteristics
Figure 6. Gate Charge Characteristics
Figure 3. On-Resistance Variation vs.
Drain Current and Gate Voltage
Figure 4. Body Diode Forward Voltage
Variation vs. Source Current
and Temperature
Figure 2. Transfer Characteristics
Figure 1. On-Region Characteristics
2
= 40V