型號: FQP18N50V2
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 18 A, 500 V, 0.265 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數(shù): 4/10頁
文件大小: 839K
代理商: FQP18N50V2
2002 Fairchild Semiconductor Corporation
F
Rev. B, August 2002
25
I
D
T
C
, Case Temperature [
]
10
100 ms
DC
10 ms
1 ms
100 us
Operation in This Area
is Limited by R
DS(on)
Notes :
1. T
C
= 25
o
2. T
J
= 150
3. Single Pulse
o
I
D
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
10
DC
10 ms
1 ms
100 us
Operation in This Area
is Limited by R
DS(on)
Notes :
1. T
2. T
J
= 150
3. Single Pulse
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
-100
1. V
GS
= 10 V
2. I
= 9 A
R
T
, Junction Temperature [
-100
1. V
GS
= 0 V