型號: FQP24N08
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 80V N-Channel MOSFET
中文描述: 24 A, 80 V, 0.06 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 4/8頁
文件大小: 711K
代理商: FQP24N08
2000 Fairchild Semiconductor International
F
Rev. A, August 2000
10
N ote s :
1 . Z
θ
JC
(t) = 2 .0
/W M a x.
2 . D u ty F a cto r, D = t
1
/t
2
3 . T
JM
- T
C
= P
D M
* Z
θ
JC
sin gle pulse
D = 0.5
0.02
Z
1
, S q uare W ave P ulse D uration [sec]
25
I
D
C
, Case Temperature [
]
10
DC
10 ms
1 ms
100
μ
s
Operation in This Area
is Limited by R
DS(on)
Notes :
1. T
= 25
2. T
J
= 175
3. Single Pulse
o
o
I
D
V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
-100
1. V
= 10 V
2. I
= 12 A
R
J
, Junction Temperature [
1. V
GS
= 0 V