型號: FQP27P06
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: Inductor; Inductor Type:Standard; Inductance:217uH; Series:CMS; DC Resistance Max:0.02ohm; Package/Case:PCB Surface Mount; Core Material:Ferrite; Current, It rms:2.85A; Leaded Process Compatible:Yes; Leakage Inductance:1.9uH RoHS Compliant: Yes
中文描述: 27 A, 60 V, 0.07 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 3/8頁
文件大小: 695K
代理商: FQP27P06
F
2001 Fairchild Semiconductor Corporation
Rev. A2. May 2001
0
Q
G
, Total Gate Charge [nC]
15
V
DS
= -30V
V
DS
= -48V
Note : I
D
= -27 A
G
10
C
iss
= C
gs
gd
= shorted)
oss
gd
rss
Notes :
1. V
GS
= 0 V
2. f = 1 MHz
rss
oss
iss
, Drain-Source Voltage [V]
0.0
SD
, Source-Drain Voltage [V]
1.0
Notes :
1. V
= 0V
2. 250
μ
s Pulse Test
25
D
Note : T
J
= 25
= - 20V
= - 10V
R
]
-I
, Drain Current [A]
2
= -30V
μ
s Pulse Test
, Gate-Source Voltage [V]
Top : - 15.0 V
- 10.0 V
- 8.0 V
- 7.0 V
- 6.0 V
- 5.5 V
- 5.0 V
Bottom : - 4.5 V