型號(hào): FQP27P06
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: Inductor; Inductor Type:Standard; Inductance:217uH; Series:CMS; DC Resistance Max:0.02ohm; Package/Case:PCB Surface Mount; Core Material:Ferrite; Current, It rms:2.85A; Leaded Process Compatible:Yes; Leakage Inductance:1.9uH RoHS Compliant: Yes
中文描述: 27 A, 60 V, 0.07 ohm, P-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數(shù): 4/8頁
文件大小: 695K
代理商: FQP27P06
F
2001 Fairchild Semiconductor Corporation
Rev. A2. May 2001
1 0
N ote s :
1. Z
θ
2. D u ty F actor, D =t
1
/t
2
3. T
J M
- T
C
= P
D M
* Z
θ
J C
(t) = 1.25
/W M ax.
J C
sing le pu lse
D = 0.5
0 .02
Z
J
1
, S q u a re W a ve P u ls e D u ra tio n [s e c ]
D
C
, Case Temperature [
]
10
DC
10 ms
1 ms
100
μ
s
Operation in This Area
is Limited by R
DS(on)
Notes :
1. T
= 25
2. T
J
= 175
3. Single Pulse
o
o
D
-V
DS
, Drain-Source Voltage [V]
-100
1. V
= -10 V
2. I
= -13.5 A
R
, Junction Temperature [
1. V
GS
= 0 V