型號: FQPF13N50C
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 500V N-Channel MOSFET
中文描述: 13 A, 500 V, 0.48 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
封裝: TO-220F, 3 PIN
文件頁數: 1/10頁
文件大小: 873K
代理商: FQPF13N50C
2003 Fairchild Semiconductor Corporation
Rev. A, April 2003
F
QF E T
TM
FQP13N50C/FQPF13N50C
500V N-Channel MOSFET
General Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand high energy pulse in the
avalanche and commutation mode. These devices are well
suited for high efficiency switched mode power supplies,
active power factor correction, electronic lamp ballasts
based on half bridge topology.
Features
13A, 500V, R
DS(on)
= 0.48
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 43 nC)
Low Crss ( typical 20pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
Absolute Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
* Drain current limited by maximum junction temperature
Thermal Characteristics
Symbol
V
DSS
I
D
Parameter
FQP13N50C
FQPF13N50C
500
Units
A
A
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
Drain-Source Voltage
Drain Current
- Continuous (T
= 25°C)
- Continuous (T
= 100°C)
- Pulsed
13
I
DM
GSS
E
AS
AR
E
AR
dv/dt
P
D
Drain Current
Gate-Source Voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (T
= 25°C)
(Note 1)
±
30
(Note 2)
(Note 1)
(Note 3)
195
- Derate above 25°C