型號: FQP140N03L
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: JFETs
英文描述: 30V LOGIC N-Channel MOSFET
中文描述: 140 A, 30 V, 0.006 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220
封裝: TO-220, 3 PIN
文件頁數: 1/8頁
文件大小: 589K
代理商: FQP140N03L
2000 Fairchild Semiconductor International
April 2000
Rev. A, April 2000
F
QFET
TM
FQP140N03L
30V LOGIC N-Channel MOSFET
General Description
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar stripe, DMOS technology.
This advanced technology has been especially tailored to
minimize on-state resistance, provide superior switching
performance, and withstand high energy pulse in the
avalanche and commutation mode. These devices are well
suited for low voltage applications such as DC/DC
converters,
high
efficiency
management in portable and battery operated products.
switching
for
power
Features
140A, 30V, R
DS(on)
= 0.0045
@V
GS
= 10 V
Low gate charge ( typical 73 nC)
Low Crss ( typical 580 pF)
Fast switching
100% avalanche tested
Improved dv/dt capability
175
°
C maximum junction temperature rating
Absolute Maximum Ratings
T
C
= 25°C unless otherwise noted
Thermal Characteristics
Symbol
V
DSS
I
D
Parameter
FQP140N03L
30
±
20
-55 to +175
Units
A
A
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
Drain-Source Voltage
Drain Current
- Continuous (T
= 25°C)
(Note 6)
- Continuous (T
= 100°C)
(Note 6)
- Pulsed
Gate-Source Voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (T
= 25°C)
- Derate above 25°C