型號: MC78L12ABD
廠商: ON SEMICONDUCTOR
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: 5.0 AMP POSITIVE VOLTAGE REGULATOR
中文描述: 12 V FIXED POSITIVE REGULATOR, PDSO8
封裝: SOIC-8
文件頁數(shù): 2/8頁
文件大小: 157K
代理商: MC78L12ABD
MC78L00, A Series
2
MOTOROLA ANALOG IC DEVICE DATA
MAXIMUM RATINGS
(TA = +125
°
C, unless otherwise noted.)
Rating
Symbol
Value
Unit
Input Voltage (2.6 V–8.0 V)
Input Voltage
(12 V–18 V)
Input Voltage
(24 V)
VI
30
Vdc
Storage Temperature Range
Tstg
TJ
–65 to +150
°
C
C
Operating Junction Temperature Range
0 to +150
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
(VI = 10 V, IO = 40 mA, CI = 0.33