型號: MC78L12ABD
廠商: ON SEMICONDUCTOR
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: 5.0 AMP POSITIVE VOLTAGE REGULATOR
中文描述: 12 V FIXED POSITIVE REGULATOR, PDSO8
封裝: SOIC-8
文件頁數: 7/8頁
文件大小: 157K
代理商: MC78L12ABD
MC78L00, A Series
7
MOTOROLA ANALOG IC DEVICE DATA
APPLICATIONS INFORMATION
Design Considerations
The MC78L00 Series of fixed voltage regulators are
designed with Thermal Overload Protection that shuts down
the circuit when subjected to an excessive power overload
condition. Internal Short Circuit Protection limits the
maximum current the circuit will pass.
In many low current applications, compensation
capacitors are not required. However, it is recommended that
the regulator input be bypassed with a capacitor if the
regulator is connected to the power supply filter with long wire
lengths, or if the output load capacitance is large. The input
bypass capacitor should be selected to provide good
high–frequency characteristics to insure stable operation
under all load conditions. A 0.33
μ
F or larger tantalum, mylar,
or other capacitor having low internal impedance at high
frequencies should be chosen.The bypass capacitor should
be mounted with the shortest possible leads directly across
the regulators input terminals. Good construction techniques
should be used to minimize ground loops and lead resistance
drops since the regulator has no external sense lead.
Bypassing the output is also recommended.
Figure 7. Current Regulator
Figure 8.
±
15 V Tracking Voltage Regulator
Figure 9. Positive and Negative Regulator
The MC78L00 regulators can also be used as a current source
when connected as above. In order to minimize dissipation the
MC78L05C is chosen in this application. Resistor R determines
the current as follows:
IO =5.R
For example, a 100 mA current source would require R to be a
, 1/2 W resistor and the output voltage compliance would be
the input voltage less 7 V.
IIB = 3.8 mA over line and load changes
Input
0.33
μ
F
R
IO
MC78L05
Constant
Current to
Grounded Load
MC1741
+20V
0.33
F
MC78L15
+VO
10k
10k
–VO
7
20V