型號: MC78L12ACD
廠商: ON SEMICONDUCTOR
元件分類: 基準(zhǔn)電壓源/電流源
英文描述: Two-Phase Synchronous Buck Controller w/Integrated Mosfet Drivers 32-QFN -40 to 85
中文描述: 12 V FIXED POSITIVE REGULATOR, PDSO8
封裝: SOIC-8
文件頁數(shù): 6/8頁
文件大小: 157K
代理商: MC78L12ACD
MC78L00, A Series
6
MOTOROLA ANALOG IC DEVICE DATA
P
II
II
VO
Figure 1. Dropout Characteristics
Figure 2. Dropout Voltage versus
Junction Temperature
Figure 3. Input Bias Current versus
Ambient Temperature
Figure 4. Input Bias Current
versus Input Voltage
Figure 5. Maximum Average Power Dissipation versus
Ambient Temperature – TO–92 Type Package
10,000
VI, INPUT VOLTAGE (V)
0
O
I
V
TJ, JUNCTION TEMPERATURE (
°
C)
Dropout of Regulation is
defined as when
VO = 2% of VO
TA, AMBIENT TEMPERATURE (
°
C)
VI, INPUT VOLTAGE (V)
TA, AMBIENT TEMPERATURE (
25
No Heatsink
8.0
MC78L05C
Vout = 5.0 V
TJ = 25
MC78L05C
Vout = 5.0 V
IO = 40 mA
TJ = 25
R
θ
JA = 200
C/W
PD(max) to 25
C = 625 mW
IO = 1.0 mA
IO = 40 mA
IO = 100 mA
IO = 70 mA
IO = 1.0 mA
IO = 40 mA
VI = 10 V
VO= 5.0 V
IO = 40 mA
30
L, LENGTH OF COPPER (mm)
170
PD(max) for TA = 50
R
θ
JA
PD
J
J
Graph represents symmetrical layout
L
Figure 6. SOP–8 Thermal Resistance and Maximum
Power Dissipation versus P.C.B. Copper Length
相關(guān)PDF資料
PDF描述
MC78L12ACD2 Two-Phase Synchronous Buck Controller w/Integrated Mosfet Drivers 32-QFN -40 to 85
MC78L12ACDR2 5.0 AMP POSITIVE VOLTAGE REGULATOR
MC78L12ACDR2G 5.0 AMP POSITIVE VOLTAGE REGULATOR
MC78L09AB 5.0 AMP POSITIVE VOLTAGE REGULATOR
相關(guān)代理商/技術(shù)參數(shù)
參數(shù)描述
MC78L12ACDC 制造商:ON Semiconductor 功能描述:
MC78L12ACDG 功能描述:線性穩(wěn)壓器 - 標(biāo)準(zhǔn) 12V 100mA Postive RoHS:否 制造商:STMicroelectronics 輸出類型: 極性: 輸出電壓:1.8 V 輸出電流:150 mA 負(fù)載調(diào)節(jié): 最大輸入電壓:5.5 V 線路調(diào)整率: 最大工作溫度:+ 125 C 安裝風(fēng)格:SMD/SMT 封裝 / 箱體:SOT-323-5L
MC78L12ACDR2 功能描述:線性穩(wěn)壓器 - 標(biāo)準(zhǔn) 12V 100mA Postive RoHS:否 制造商:STMicroelectronics 輸出類型: 極性: 輸出電壓:1.8 V 輸出電流:150 mA 負(fù)載調(diào)節(jié): 最大輸入電壓:5.5 V 線路調(diào)整率: 最大工作溫度:+ 125 C 安裝風(fēng)格:SMD/SMT 封裝 / 箱體:SOT-323-5L
MC78L12ACDR2G 功能描述:線性穩(wěn)壓器 - 標(biāo)準(zhǔn) 12V 100mA Postive RoHS:否 制造商:STMicroelectronics 輸出類型: 極性: 輸出電壓:1.8 V 輸出電流:150 mA 負(fù)載調(diào)節(jié): 最大輸入電壓:5.5 V 線路調(diào)整率: 最大工作溫度:+ 125 C 安裝風(fēng)格:SMD/SMT 封裝 / 箱體:SOT-323-5L