型號: MC78L12ACD
廠商: FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: 5.0 AMP POSITIVE VOLTAGE REGULATOR
中文描述: 12 V FIXED POSITIVE REGULATOR, PDSO8
封裝: SOP-8
文件頁數: 5/8頁
文件大小: 157K
代理商: MC78L12ACD
MC78L00, A Series
5
MOTOROLA ANALOG IC DEVICE DATA
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
(VI = 33 V, IO = 40 mA, CI = 0.33
μ
F, CO = 0.1
μ
F, 0
°
C < TJ < +125
°
C, unless otherwise noted.)
MC78L24AC
MC78L24C
Characteristics
Symbol
Min
Typ
Max
Min
Typ
Max
Unit
Output Voltage (TJ = +25
C)
Line Regulation
(TJ = +25
C, IO = 40 mA)
27.5 Vdc
VI
38 Vdc
28 Vdc
VI
80 Vdc
27 Vdc
38 Vdc
Load Regulation
(TJ = +25
C, 1.0 mA
IO
100 mA)
C, 1.0 mA
IO
40 mA)
VO
23
Vdc
Regline
50
mV
Regload
40
mV
Output Voltage
(28 Vdc
38 Vdc, 1.0 mA
40 mA)
(27 Vdc
38 Vdc, 1.0 mA
40 mA)
(28 Vdc
VI = 33 Vdc, 1.0 mA
70 mA)
(27 Vdc
33 Vdc, 1.0 mA
70 mA)
Input Bias Current
C)
(TJ = +125
VO
22.8
Vdc
IIB
3.1
mA
Input Bias Current Change
(28 Vdc
38 Vdc)
(1.0 mA
40 mA)
IIB
1.5
mA
Output Noise Voltage
(TA = +25
C, 10 Hz
f
100 kHz)
Vn
200
V
Ripple Rejection (IO = 40 mA,
f = 120 Hz, 29 V
35 V, TJ = +25