型號: MC78L12ACP
廠商: ON SEMICONDUCTOR
元件分類: 基準電壓源/電流源
中文描述: 12 V FIXED POSITIVE REGULATOR, PBCY3
封裝: TO-92, 3 PIN
文件頁數: 2/8頁
文件大小: 157K
代理商: MC78L12ACP
MC78L00, A Series
2
MOTOROLA ANALOG IC DEVICE DATA
MAXIMUM RATINGS
(TA = +125
°
C, unless otherwise noted.)
Rating
Symbol
Value
Unit
Input Voltage (2.6 V–8.0 V)
Input Voltage
(12 V–18 V)
Input Voltage
(24 V)
VI
30
Vdc
Storage Temperature Range
Tstg
TJ
–65 to +150
°
C
C
Operating Junction Temperature Range
0 to +150
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
(VI = 10 V, IO = 40 mA, CI = 0.33