型號: MC78LC33HT1
廠商: MOTOROLA INC
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: MICROPOWER ULTRA-LOW QUIESCENT CURRENT VOLTAGE REGULATORS
中文描述: 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 53 V DROPOUT, PSSO3
封裝: PLASTIC, SOT-89, 3 PIN
文件頁數: 4/8頁
文件大小: 117K
代理商: MC78LC33HT1
MC78LC00 Series
4
MOTOROLA ANALOG IC DEVICE DATA
I
0
t, TIME (ms)
CO = 0.1
μ
F
IO = 1.0 mA
TA, AMBIENT TEMPERATURE (
°
C)
VO, SET OUTPUT VOLTAGE (V)
IC
μ
Figure 5. Quiescent Current versus Input Voltage
Vin, INPUT VOLTAGE (V)
Figure 6. Quiescent Current versus Temperature
Figure 7. Dropout Voltage versus
Set Output Voltage
Figure 8. Line Transient Response
Input Voltage
Output Voltage
IO = 10 mA
IO = 1.0 mA
TA = 25
°
C
Vin = 5.0 V