型號: MC78LC33HT1
廠商: MOTOROLA INC
元件分類: 基準電壓源/電流源
英文描述: MICROPOWER ULTRA-LOW QUIESCENT CURRENT VOLTAGE REGULATORS
中文描述: 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 53 V DROPOUT, PSSO3
封裝: PLASTIC, SOT-89, 3 PIN
文件頁數: 5/8頁
文件大小: 117K
代理商: MC78LC33HT1
MC78LC00 Series
APPLICATIONS INFORMATION
5
MOTOROLA ANALOG IC DEVICE DATA
Introduction
The MC78LC00 micropower voltage regulators are
specifically designed with high accuracy output voltage and
ultra low quiescent current by CMOS process making them
ideal for battery powered applications and hand–held
communication equipment. An input bypass capacitor is
recommended if the regulator is located an appreciable
distance (
4 inches) from the input voltage source. These
regulators require
0.1
μ
F capacitance between the output
terminal and ground for stability. Most types of aluminum,
tantalum or multilayer ceramic will perform adequately. Solid
tantalums or other appropriate capacitors are recommended
for operation below 25
°
C. The bypass capacitors should be
mounted with the shortest possible leads or track lengths
directly across the regulator input and output terminals.
With economical electrolytic capacitors, cold temperature
operation can pose a serious stability problem. As the
electrolyte freezes, around –30
°
C, the capacitance will
decrease and the equivalent series resistance (ESR) will
increase drastically, causing the circuit to oscillate. Quality
electrolytic capacitors with extended temperature ranges of
to +85
C are readily available. Solid tantalum
capacitors may be the better choice if small size is a
requirement. However, a maximum ESR limit of 3.0
must
be observed over temperature to maintain stability.
In the Current Boost Circuit, shown in Figures 10 and 12,
an output current of up to 600 mA can be delivered by the