型號: S8016N56RP
元件分類: 晶閘管
英文描述: 16 A, 800 V, SCR, TO-263AA
封裝: ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3
文件頁數(shù): 5/8頁
文件大小: 198K
代理商: S8016N56RP
261
2008 Littelfuse, Inc.
Revised: July 9, 2008
Teccor brand Thyristors
Specications are subject to change without notice.
Please refer to http://www.littelfuse.com for current information.
Sxx15x & Sxx16x Series
15 and 16 Amp Standard SCRs
5/1
6A
SCRs
10
Sxx16R
Sxx16N
Sxx15L
P
eak
Sur
g
e
(Non-r
epetitiv
e)
On-stat
Cur
rent
(I
TSM
Amps
Surge Current Duration -- Full Cycles
Figure 12: Surge Peak On-State Current vs. Number of Cycles
SUPPLY FREQUENCY: 60 Hz Sinusoidal
LOAD: Resistive
RMS On-State Current: [I
T(RMS)]: Maximum Rated
Value at Specied Case Temperature
Notes:
1. Gate control may be lost during and immediately
following surge current interval.
2. Overload may not be repeated until junction
temperature has returned to steady-state
rated value.
Soldering Parameters
Reow Condition
Pb – Free assembly
Pre Heat
-Temperature Min (T
s(min))
150°C
-Temperature Max (T
s(max))
200°C
-Time (min to max) (t
s)
60 – 190 secs
Average ramp up rate (LiquidusTemp)
(T
L) to peak
5°C/second max
T
S(max) to TL - Ramp-up Rate
5°C/second max
Reow
-Temperature (T
L) (Liquidus)
217°C
-Temperature (t
L)
60 – 150 seconds
PeakTemperature (T
P)
260+0/-5 °C
Time within 5°C of actual peak
20 – 40 seconds
Ramp-down Rate
5°C/second max
Time 25°C to peakTemperature (T
8 minutes Max.
Do not exceed
280°C