型號(hào): S8016N56RP
元件分類: 晶閘管
英文描述: 16 A, 800 V, SCR, TO-263AA
封裝: ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3
文件頁數(shù): 8/8頁
文件大?。?/td> 198K
代理商: S8016N56RP
264
Revised: July 9, 2008
2008 Littelfuse, Inc.
Teccor brand Thyristors
Specications are subject to change without notice.
Please refer to http://www.littelfuse.com for current information.
15 and 16 Amp Standard SCRs
Sxx15x & Sxx16x Series
Product Selector
Part Number
Voltage
Gate Sensitivity
Type
Package
400V
600V
800V
1000V
Sxx15L
XXXX
30mA
Standard SCR
TO-220L
Sxx16R
XXXX
30mA
Standard SCR
TO-220R
Sxx16N
30mA
TO-263
Note: xx = Voltage
Packing Options
Part Number
Marking
Weight
Packing Mode
Base Quantity
Sxx15L
2.2 g
Bulk
500
Sxx15LTP
2.2 g
Tube
500
Sxx16R
Bulk
Sxx16RTP
Tube
Sxx16NTP
Sxx16N
1.6 g
Sxx16NRP
1.6 g
Embossed Carrier
Note: xx = Voltage
Gate
MT1 / Cathode
MT2 / Anode
Arbor Hole
Diameter
0.945
Direction of Feed
Dimensions
are in inches
(and millimeters).
* Cover tape
0.059
DIA
(1.5)
TO-263 Embossed Carrier Reel Pack (RP) Specs
Meets all EIA-481-2 Standards
Part Numbering System
Part Marking System
S 60 16 R
56
DEVICE TYPE
S: SCR
VOLTAGE RATING
40: 400V
60: 600V
80: 800V
K0: 1000V
CURRENT RATING
15: 15A
16: 16A
SENSITIVITY & TYPE
(blank): 30mA