型號: S8016N56RP
元件分類: 晶閘管
英文描述: 16 A, 800 V, SCR, TO-263AA
封裝: ROHS COMPLIANT, PLASTIC, D2PAK-3
文件頁數: 6/8頁
文件大小: 198K
代理商: S8016N56RP
262
Revised: July 9, 2008
2008 Littelfuse, Inc.
Teccor brand Thyristors
Specications are subject to change without notice.
Please refer to http://www.littelfuse.com for current information.
15 and 16 Amp Standard SCRs
Sxx15x & Sxx16x Series
Physical Specications
Environmental Specications
Test
Specications and Conditions
AC Blocking
MIL-STD-750, M-1040, Cond A Applied
Peak AC voltage @ 125°C for 1008 hours
Temperature Cycling
MIL-STD-750, M-1051,
100 cycles; -40°C to +150°C; 15-min
dwell-time
Temperature/
Humidity
EIA / JEDEC, JESD22-A101
1008 hours; 320V - DC: 85°C; 85%
rel humidity
High Temp Storage
MIL-STD-750, M-1031,
1008 hours; 150°C
Low-Temp Storage
1008 hours; -40°C
Thermal Shock
10 cycles; 0°C to 100°C; 5-min dwell-
time at each temperature; 10 sec (max)
transfer time between temperature
Autoclave
EIA / JEDEC, JESD22-A102
168 hours (121°C at 2 ATMs) and
100% R/H
Resistance to
Solder Heat
MIL-STD-750 Method 2031
Solderability
ANSI/J-STD-002, category 3, Test A
Lead Bend
MIL-STD-750, M-2036 Cond E
Terminal Finish
100% Matte Tin-plated
Body Material
UL recognized epoxy meeting ammability
classication 94V-0
Lead Material
Copper Alloy
Design Considerations
Careful selection of the correct device for the application’s
operating parameters and environment will go a long way
toward extending the operating life of the Thyristor. Good
design practice should limit the maximum continuous
current through the main terminals to 75% of the device
rating. Other ways to ensure long life for a power discrete
semiconductor are proper heat sinking and selection of
voltage ratings for worst case conditions. Overheating,
overvoltage (including dv/dt), and surge currents are
the main killers of semiconductors. Correct mounting,
soldering, and forming of the leads also help protect
against component damage.
Dimensions — TO-220AB (R-Package) — Non-Isolated Mounting Tab Common with Center Lead
Dimension
Inches
Millimeters
Min
Max
Min
Max
A
0.380
B
0.105
C
D
E
F
G
H
J
K
L
M
N
O
P
R
K
J
A
H
G
B
F
E
C
D
L
R
T
C MEASURING POINT
ANODE
O
P
N
M
.276
AREA (REF.) 0.17 IN2
NOTCH IN
GATE LEAD
TO ID.
NON-ISOLATED
TAB
GATE
CATHODE
ANODE
Note: Maximum torque to
be applied to mounting tab
is 8 in-lbs. (0.904 Nm).