型號: S82H-10024
廠商: Omron Electronics LLC
元件分類: 功率因子校正
英文描述: Industrial Power Supply with Power Factor Correction
中文描述: 工業電源,功率因數校正
文件頁數: 14/16頁
文件大?。?/td> 788K
代理商: S82H-10024
S82H
S82H
7
Remote Voltage Adjustment Function
Output voltage can be varied externally by inserting a variable resis-
tor between the +V and +S terminals (+M and+S terminals for 300-
and 600-W models) of the remote sensing terminals.
Use a variable resistor with a capacity of 0.5 W min. and ensure the
resistances shown in the following table.
Output voltage
Capacity
100 W, 150 W
300 W, 600 W
5 VDC
2 k
50
12 VDC
5 k
15 VDC
5 k
24 VDC
10 k
Remove
short bars.
Remove
short bars.
Block Diagrams
S82H-100
jj (100 W)
S82H-150
jj (150 W)
Noise filter
Inrush cur-
rent limiting
Rectification/
Smoothing
100/200 V auto-
matic selection
Rectification/
Smoothing
Photocoupler
Control circuit
Overcurrent
detection
Auxiliary power supply circuit
150-W models only
Overvoltage
detection
Remote
sensing
Remote
control
Fuse*
* Fuse capacity
100 W: 5 A
150 W: 7 A