型號: 0RCY-65U033
廠商: BEL FUSE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: ROHS COMPLIANT, 1/8 BRICK PACKAGE-8
文件頁數: 1/18頁
文件大?。?/td> 366K
代理商: 0RCY-65U033
Bel Fuse Inc. 206 Van Vorst Street, Jersey City, NJ 07302
Tel 201-432-0463 Fax 201-432-9542 www.belfuse.com
ISOLATED DC/DC CONVERTERS
18 Vdc - 75 Vdc Input 3.3 Vdc /20 A Output, 1/8 Brick
Nov. 16, 2010
Bel Power Inc., a subsidiary of Bel Fuse Inc.
Features
Isolated
Output Over-Voltage Shutdown
High Efficiency
Output Voltage Trim
High Power Density
OCP/SCP
Fixed Frequency (260 kHz)
Over Temperature Protection
Low Cost
Remote On/Off
Input Under-Voltage Lockout
Positive/Negative Remote Sense
Input Over-Voltage Lockout
Basic Insulation
Class 1, Category 2, Isolated DC/DC Converter (refer to IPC-9592)
UL60950-1 Recognized (UL/cUL) (Pending)
Applications
Networking
Computers and peripherals
Telecommunications
Description
The 0RCY-65U03x is part of the isolated dc/dc converters that operates from a wide input range (18 Vdc - 75
Vdc) and can cover both 24 Vin and 48 Vin input range. These units will provide up to 66 W of output power.
an industry standard 1/8 brick package.
Part Selection
Output
Voltage
Input Voltage
Max. Output
Current
Max. Output
Power
Typical
Efficiency
Model Number
Active High
Model Number
Active Low
3.3 Vdc
18 Vdc - 75 Vdc
20 A
66 W
90%
0RCY-65U033
0RCY-65U03L
Notes: Add “G” suffix at the end of the model number to indicate Tray Packaging.
Part Number Explanation
0 R CY – 65 U 03 x
1 2
1---Through hole
2---RoHS 6, change “R” to “7” means RoHS 5
3---Series name
4---Series code
5---Input range (18-75V)
6---Output voltage 3.3V