型號: 0RCY-65U033
廠商: BEL FUSE INC
元件分類: 電源模塊
英文描述: DC-DC REG PWR SUPPLY MODULE
封裝: ROHS COMPLIANT, 1/8 BRICK PACKAGE-8
文件頁數: 3/18頁
文件大小: 366K
代理商: 0RCY-65U033
Bel Fuse Inc. 206 Van Vorst Street, Jersey City, NJ 07302
Tel 201-432-0463 Fax 201-432-9542 www.belfuse.com
ISOLATED DC/DC CONVERTERS
18 Vdc - 75 Vdc Input 3.3 Vdc /20 A Output, 1/8 Brick
Nov. 16, 2010
Bel Power Inc., a subsidiary of Bel Fuse Inc.
Remote Sense
This module has remote sense compensation feature. It can minimize the effects of resistance between
other selected point.
2. This module compensates for a maximum drop of 10% of the nominal output voltage.
3. If the unit is already trimmed up, the available remote sense compensation range should be
correspondingly reduced. The total voltage increased by trim and remote sense should not exceed 10%
of the nominal output voltage.
compensation, affecting the stability and dynamic response.
A 0.1uF ceramic capacitor can be
connected at the point of load to de-couple noise on the sense wires.
5. Recommend the connection of remote sense compensation as below figure. There are a resistor RS+
(30.1 ohm) from Vo+ to Sense+ and a resistor RS- (10.5 ohm)) from Vo- to Sense- inside of this module.